گروه آموزشی پژوهشی آزمانو
logo.png

وبلاگ

کاربردهای کروماتوگرافی گازی

gc
آزمایشگاهی

کاربردهای کروماتوگرافی گازی

روش کروماتوگرافی گازی− اسپکترومتر جرمی یا GC-MS یکی از تکنیک های موثر و پرکاربرد در حوزه آنالیز مواد است. تکنیک GC-MS از ادغام تکنیک جداسازی با دستگاه GC و تکنیک تشخیصی قدرتمند MS برای آنالیز بهتر نمونه استفاده می کند. در دستگاه جی سی مس در حالی که دستگاه GC جداسازی ترکیبات فرار را بر عهده می گیرد، اسپکترومتر جرمی کمک می کند که تک تک اجزای جدا شده بر اساس خاصیت جرمی با دقت بالایی شناسایی شوند. دستگاه GC-MS علاوه بر آنالیز رنج گسترده تری از مواد، امکان تشخیص دقیق تر و ارائه نتایجی سریع تر را فراهم می آید. در ادامه به برخی از مهم ترین کاربرد های GC-Mass در زمینه های مختلف پرداخته می شود.

کاربرد های دستگاه  GC-MS

دستگاه GC-MS یک ابزار تحقیقاتی جدید است که با کاربرد های فراوان خود، راندمان بالا و نتایج قابل اعتماد، نقش کلیدی در زمینه های تخقیقاتی، کنترل کیفی و پیشرفت علم و تکنولوژی بازی می کند. از دستگاه GC Mass در حوزه های مختلفی از جمله پزشکی و داروئی، تحقیقات محیط زیستی، آنالیز مواد غذائی، نوشیدنی و اسانس ها، بررسی موارد جنایی و پزشکی قانونی، آزمایش مواد بیولوژیکی بدن و آفت کش ها، آنالیز هیدروکربن ها، عوامل شیمیایی، تحقیقات ژئوشیمی و کاربرد های صنعتی استفاده می شود که در ادامه به اختصار توضیح داده می شوند.

کاربرد GC-MS در پزشکی و داروسازی

ده ها بیماری متابولیک مادرزاد وجود دارند که در حال حاضر در تست غربالگری نوزادان با استفاده از دستگاه GC-Mass  قابل تشخیص می باشند. دستگاه GC-MS می تواند ترکیباتی که موجب اختلالات متابولیکی و ژنتیکی می شوند را حتی در غلظت های کم در ادرار نوزاد تشخیص دهد، ترکیباتی که در شرایط معمولی وجود ندارند. از دیگر کاربرد های دستگاه GC Mass بدست آوردن نسبت کربن 13 به کربن 12 توسط اسپکترومتر جرمی نسبت ایزوتوپ (IRMS) می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از دستگاه GC-MS در تحقیقات سم شناسی بالینی نیز از کاربرد های رو به افزایش آن می باشد.

در صنایع داروسازی هم از دستگاه کروماتوگراف گازی اسپکترومتر جرمی به طور گسترده ای در بخش های تحقیقاتی، تولید، کنترل کیفیت و تضمین کیفیت دارو استفاده می شود. دستگاه جی سی مس معمولاً برای تشخیص ناخالصی دارو های سنتزی جدید در شیمی دارویی و بیوتکنولوژی داروئی استفاده می شود.

کاربرد GC-MS در جرم شناسی

از کاربرد های دستگاه کروماتوگراف گازی اسپکترومتر جرمی در آزمایشگاه پزشکی قانونی و جرم شناسی می توان به آنالیز ذرات مشکوک، بررسی بقایای ناشی از آتش سوزی، تشخیص مواد نیروزا در بدن ورزشکاران از طریق آزمایش ادرار و همچنین یافتن سموم و استروئید ها در نمونه های بیولوژیکی بدن مظنونین و قربانیان اشاره کرد.

دستگاه GC-Mass در تحقیقات محیط زیست

دستگاه جی سی مس ابزاری کارآمد و مقرون به صرفه در ردیابی و اندازه گیری آلاینده های آلی موجود در محیط زیست مانند فنول ها و کلروفنول ها در آب و خاک، هیدروکربن های آروماتیکی چند حلقه ای PHP، بنزین بدون سرب، دیوکسین ها، دی بنزوفوران ها، سموم آفت کش ارگانوکلرین و علف کش ها، آفت کش های هالوژندار و گوگرد در هوا مناسب می باشد. همچنین از دستگاه GC-MS در شناسایی ترکیبات مخرب لیگنین، آفت کش ها در اسفناج، آنالیز کارباماتنزین و متابولیت های آن در آب های تصفیه شده فاضلاب و استروئید ها نیز استفاده می شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.