گروه آموزشی پژوهشی آزمانو
logo.png

وبلاگ

کاربردی خاص از دستگاه جذب اتمی

aas
آزمایشگاهی

کاربردی خاص از دستگاه جذب اتمی

با آنالیز روغن‌ها می‌توان اطلاعات کاملی از محتوای عناصر فلزی موجود در روغن بدست آورد. یکی از مناسب‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی در آنالیز عناصر فلزی روغن و تعیین کیفیت آن دستگاه طیف‌سنج جذب اتمی کوره گرافیتی (Atomic Absorption Graphite Furnace) است.

روغن خوراکی یکی از مواد غذایی رایج مورد استفاده خانواده‌هاست که معمولاً حاوی تعدادی زیادی از مواد مختلف آلی و معدنی می‌باشد. تعیین دقیق ترکیبات معدنی در روغن به دلیل نقش متابولیکی که در ارگانیسم‌های بدن انسان دارند، بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر ریزمغذی‌های موجود در روغن، معمولاً عناصر فلزات سنگین و سمی نیز در روغن وجود دارند که این مسأله باعث بوجود آمدن نگرانی‌های زیادی برای سلامت مصرف‌کنندگان شده است.

دستگاه طیف‌سنج جذب اتمی کوره گرافیتی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی است که برای آنالیز عناصر تریس و فلزات سنگین در مواد مختلف قابل استفاده است. حد تشخیص این دستگاه بسیار دقیق و در حد ppb است. به‌طور کل، دستگاه طیف‌سنج جذب اتمی به دلیل ویژگی انتخاب‌پذیری خوب، حساسیت بالا، سادگی و ظرفیت شناسایی زیاد، دستگاهی ایده‌آل برای آنالیز عناصر در آزمایشگاه به‌شمار می‌رود. آنالیز عناصر تریس در روغن‌ها از جمله کاربردهای دستگاه اسپکترومتر جذب اتمی است.

 اساس کار دستگاه جذب اتمی:

اسپکترومتری جذب اتمی یا اسپکتروسکوپی جذب اتمی، شامل اتمیزاسیون یک نمونه و جذب تابش از منبع نوری توسط اتم‌های آزاد برای تعیین ترکیب عنصری یک بخش فلزی است. با ورود شعله به روش طیف‌سنجی جذب اتمی، می‌تواند برای تعیین وجود طیف وسیعی از فلزات مورد استفاده قرار گیرد. جذب اتمی زمانی اتفاق می‌افتد که اتم در حالت پایه انرژی را در یک طول موج خاص جذب کرده و به حالت برانگیخته برسد. مقدار انرژی جذب شده با افزایش تعداد اتم‌ها افزایش می‌یابد. در نتیجه می‌توان با اندازه‌گیری میزان نور جذب شده توسط آنالیت، غلظت آن را تعیین کرد.

 

استفاده از دستگاه جذب اتمی در تعیین عناصر روغن خوراکی:

در یک مطالعه، با استفاده از دستگاه طیف‌سنج جذب اتمی، به‌منظور بررسی کیفیت چند نمونه روغن خوراکی بر اساس مقدار عناصر فلزی موجود در آن‌ها انجام پذیرفت. ابتدا چند برند تجاری تولیدکننده روغن خوراکی انتخاب شدند. فلزات سنگین مورد بررسی شامل سرب، کروم، سلنیم، آرسنیک و کادمیم بود. آنالیز توسط دستگاه جذب اتمی با تکنیک کوره گرافیتی انجام شد که از سرعت و دقت بالایی برخوردار است. نتایج آزمایش نشان‌ داد استفاده از این دستگاه، روشی ایده‌آل و مطمئن برای آنالیز روغن‌های خوراکی به‌شمار می‌رود.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.